SunBriteTV Veranda SB-V-55-4KHDR-BL 55" LED-LCD TV - 4K UHDTV - Black SB-V-55-4KHDR-BL
Part #: SB-V-55-4KHDR-BL
Product Highlights
Sunbrite TV, Veranda Series 4K HDR Full Shade Outdoor TV - 55 Inch, Black
In stock
Adding to cart… The item has been added
Quantity discount
2 + Contact
Features
4K HDR screen designed for fully shaded outdoor areas
Sleek, Modern Design in a Weatherproof Durable Case
Brighter Screen
Now up to 50% brighter than indoor TVs for improved viewing in brighter outdoor environments.
User-Friendly Compatibility
Large Weatherproof Media Bay
Built-in Sound
The Veranda series comes with built-in 20W down-firing speakers for an all-in-one sound solution, plus a built-in 20W amp for select SunBrite all-weather Soundbars. If you want to add an external audio system for even greater punch, it's easy. Engineered for use in different climates Allows for operation in low temperatures from -24°F and high temperatures up to 104°F. (Storage temperature ranges from -24°F to 140°F)
SKU:
Manufacturer:
SunBriteTV, LLC
Manufacturer Part Number:
SB-V-55-4KHDR-BL
Manufacturer Website Address:
http://www.sunbritetv.com
Brand Name:
SunBriteTV
Product Line:
Veranda
Product Model:
SB-V-55-4KHDR-BL
Product Name:
Veranda SB-V-55-4KHDR-BL LED-LCD TV
Product Type:
LED-LCD TV
Screen Size Class:
55"
Viewable Screen Size:
55"
Backlight Technology:
Direct LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
2160p
RMS Output Power:
20 W
Wireless LAN:
No
HDMI:
Yes
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:
Yes
Input Voltage:
120 V AC,230 V AC
Operating Power Consumption:
125 W
Energy Consumption per Year:
154 kWh
Product Color:
Black
VESA Mount Standard:
400 x 400
Height:
28.7"
Width:
49.4"
Depth:
3.5"